Dayton W Long AWG Stretch Jacket W-PRO 15000..
Artikelnummer: WR221488
- Normal passform
- Luva med dragsko
- Dragkedja framtill
- Två fickor med dragkedja
- Kardborrespänne i ärmslut
- Dragsko nedtill
- Tejapde sömmar
- 15 000 vattenpelare
- Vindtätt
- Andas
- Jacka dam
Dayton W Long AWG Stretch Jacket W-pro 15000 - Damjacka för alla väder
Upptäck en jacka som kombinerar stil, funktion och komfort i ett - Dayton W Long AWG Stretch Jacket från Weather Report. Denna damjacka har en normal passform som smickrar alla kroppstyper och gör den till en idealisk följeslagare oavsett om du är på väg till jobbet eller ut på äventyr i naturen.
Jackan är tillverkad av en perfekt kombination av polyester och elastan, vilket ger en elastisk och lätt känsla. Med ett 100% polyesterfoder får du extra komfort och värme.
Den imponerande vattenpelaren på 15 000 mm och tejpade sömmar gör jackan helt vattentålig, vilket säkerställer att du håller dig torr även i regnigt väder. Dessutom är den vindtät, vilket ger skydd mot kalla vindar.
Tack vare den andningsbara designen slipper du känslan av att bli instängd, även under aktiva stunder.
Jackan har en justerbar luva med dragsko och en dragkedja fram för enkel på- och avtagning. De två fickorna med dragkedja erbjuder säker förvaring av dina tillhörigheter, medan kardborrespännen i ärmsluten hjälper dig att anpassa passformen för maximal komfort. Den nedre dragskon gör att du kan justera jackans passform ytterligare, vilket skyddar mot vind och väta.
Dayton W Long AWG Stretch Jacket har en tidlös design som gör att du kan bära den i alla sammanhang, från stadspromenader till utomhusaktiviteter. Jackan är både modern och funktionell, vilket gör den till ett självklart val för den aktiva kvinnan.
Investera i Dayton W Long AWG Stretch Jacket och upplev den perfekta kombinationen av stil och funktionalitet. Oavsett väder ser du alltid bra ut och håller dig bekväm!
Tack för att du handlar i vår webbshop. Besök oss även i vår butik i Vingåker. Läs mer på www.vfo.se
